Zavoláme vám

Zavoláme vám


Poradíme Vám

NEVÍTE JAKOU NÁDRŽ NA DEŠŤOVOU VODU SI POŘÍDIT?

Poradíme Vám. Vše je samozřejmě na Vás, ale pár tipů o tom, co je výhodné a jak nejlépe ušetříte, se může hodit.

Zakupíte si akumulační nádrž na dešťovou vodu, do které během intenzivních srážek získáváte vodu a v období suchých měsíců ji využijete na:

1. zalévání zahrady 

2. splachování WC, či praní prádla v pračce.

Ušetříte tím pitnou vodu, a i peníze za pitnou vodu. Navíc, náklady na pořízení nádrže na dešťovou vodu můžete snížit až na 50 %, když požádáte o dotaci z dotačního programu dešťovka (www.dotacedestovka.cz).

Navzdory všem plus, si však dávejte pozor na to, co kupujete! Mohli byste si totiž zakoupit nádrž, která by vůbec neplnila funkci, pro kterou byla pořízena.

Někteří prodejci prodávají nádrže, které se hned po vyčerpání dešťové vody automaticky naplní vodou pitnou a pak jsou schopny přijmout další vodu se srážek, až když se tato odčerpá. Jejich cílem je, aby nádoba byla pořád plná, ale o to vám přeci nejde.

Velikost nádrže

Další důležitá věc na přemýšlení je velikost nádrže. Možná si řeknete, že ta menší vám postačí. Je levnější a proto ušetříte. Není to pravda. Když zaprší, malá nádoba se naplní vodou. Přijde sucho a za pár týdnů odčerpáte všechnu vodu. Další 2 měsíce budete muset zalévat vodou pitnou. Má vůbec smysl pořizovat si takovou nádrž? Ta nejmenší je možná napohled nejlevnější, ale vzhledem ke kubíkům vychází dráž. Například za objem nádrže 3 kubíky zaplatíte 50 000 Kč a za 15 kubíků 75 000 Kč. Navýšení kubíků je 5 – násobné, ale ceny jenom 1,5-násobné. Větší nádrž je tedy ne jenom ekonomicky výhodnější, ale můžete v ní nakumulovat vodu na celé suché období a zalévat zahradu, či ji využít na WC a prádlo bez použití pitné vody.

Typ nádrže na dešťovou vodu

A co nádrže? Jsou všechny stejné? Samozřejmě nejsou. Existují nádrže, které pročišťují dešťovku vstupním filtrem. Nečistoty se mechanicky zachytávají na sítu a do nádrže padá relativně čistá voda. Filtr by neměl být příliš malý, aby se rychle neucpával. Ucpaný filtr způsobí to, že voda bude přetékat mimo nádrž a nenaplní se. Dostatečně velký filtr zařídí, že se na něm zachytí nečistoty a ještě poskytne prostor vodě na přetékání. 

Většina nádrží má však jenom vstupní filtr. Ten zachytává větší nečistoty, ale jemné, které se usazují na dně nádrže, nedokáže odfiltrovat. Tyto jemné částice se pak můžou dostat do zalévacího systému a ucpávat ho. Proto, jestli používáte zalévací systém, anebo ho plánujete používat, je lepší koupit si nádrž i s výstupním filtrem, který tyto částice zachytí a postará se o pohodlné pečování o vaši zahradu.

Většina lidí si myslí, že dešťová voda je sama o sobě čistá. Musíte však myslet na to, že ve vzduchu se nacházejí různé organické látky, které pohltí, a tak se vám do nádrže dostanou například pyl z řepky olejky, anebo i rozpuštěný ptačí trus. Voda v uzavřeném prostoru nádrže se po určité době díky těmto látkám začne kazit. Často pak nemusí být vhodná ani na zálivku zahrady.

Hnilobnému procesu se lze vyhnout okysličením vody, ale tento mechanizmus také většina nádrží nemá.

Je tedy potřebné si dobře rozmyslet, jak velkou nádrž si pořídíte a jaký systém filtrace mechanických i biologických nečistot bude mít, aby jste za prvé: skutečně ušetřili a za druhé: neměli s ní po instalaci zbytečně moc práce.

Je možné, že někteří výrobci nádrží na všechny tyto aspekty nemysleli, anebo se spoléhají na to, že lidi si zakoupí levnější nádrže bez ohledu na následky. 

Naše firma Kolomaki s.r.o. nabízí kvalitu a nádrže (úpravny vody), jaké na českém trhu nemají obdoby. 

Voda v nádrži Kolo Järvi se přefiltruje nejdřív přes vstupní filtr, pak se pročistí zařízením, které ji okysličí a udržuje v dobrém stavu a na výstupu se znovu pročistí filrem, který zachytává jemné usazeniny. Proto se vám nemůže stát, že se vaše zavlažovací zařízení zanese, anebo se voda v nádrži po delší době zkazí. Můžete s ní pokojně zálévat vaši zahradu, splachovat WC a i prát.

Samozřejmě, je jenom na Vás, jakou nádrž si vyberete. Máme pro Vás i nádrže (Kolo Barelli), které jsou jednoduché a levnější. Ty se vyplatí pořizovat v menším objemu, aby se voda v nich nestihla zkazit. 

Cítíme, že je naší povinností upozornit na všechny aspekty, které je potřeba vzít v úvahu při pořizování nové nádrže. Nejdůležitější pro nás je to, aby naši zákazníci byli s námi spokojeni. Naše výrobky jsou na našich stránkách http://kolomaki.com. V případě jakýchkoli otázek nám napište na info@kolomaki.com anebo nás kontaktujte na naší facebookové stránce Kolomaki a my Vám rádi a ochotně odpovíme.